Homopedia:O Homopedii

Z Homopedii, wolnej encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rzecznik SWP

Celem Homopedii – wolnej encyklopedii wiedzy na temat społeczności LGBT jest propagowanie rzetelnych i wiarygodnych informacji zgodnych z wiedzą naukową. Chcemy poruszać tematy często cenzurowane w innych polskich serwisach encyklopedycznych, a także popularyzować kulturę LGBT.

Impulsem do powstania Homopedii były działania administracji pl.wikipedia.org zmierzające do marginalizowania informacji dotyczących społeczności LGBT jak np. usuwanie kategorii i haseł, stronnicze kształtowanie treści haseł czy też mało kulturalne wypowiedzi pod adresem niektórych wikipedystów LGBT.

Bardzo znamiennym przykładem traktowania społeczności LGBT jest wypowiedź znanego wikipedysty, rzecznika prasowego Stowarzyszenia Wikimedia Polska[1] Pawła Zienowicza (znanego jako sp5uhe[2]) a zarazem osoby mającej uprawnienia administratora i biurokraty[3], porównująca związki homoseksualne do zbrodni nazistowskich.

Moim zdaniem hasło jest bez sensu, bo legalizacja małżeństw homoseksualnych oznaczałaby w razie śmierci żony i mojej umożliwienie adopcji mojej córki przez dwóch homoseksualistów. Dla mnie jest to nieakceptowalne tak bardzo, że sam temat jest bezdyskusyjny. To mniej więcej coś podobnego (dla tych co nie mają dzieci) jakby zrobić hasło - legalizacja obozów koncentracyjnych. Najchętniej bym to usunął, ale może dla kogoś z Was ma to hasło niezerową wartość?
— Paweł Zienowicz, w dyskusji[4] nad usunięciem hasła Legalizacja związków homoseksualnych

Te słowa dają dobry obraz tego jaka atmosfera wobec lesbijek i gejów panuje w ramach polskojęzycznych projektów Wikimedia Foundation. W wyniku długotrwałej nagonki, od edytowania polskiej Wikipedii odeszło wielu wikipedystów mających znaczny wkład na swym koncie.

Dopiero 1 kwietnia 2011 r. (a więc po ponad 3 latach) w trakcie głosowania w sprawie przyznania uprawnień administratora w ramach projektu pl.wikipedia.org Paweł Zienowicz złożył przeprosiny za przedstawione powyżej porównanie.[5]

Przypisy