Drag queen

Z Encyklopedii LGBT
Miss Understood (pojawiła się w kilku filmach i w telewizji)
Nie podniecam się, u mnie chuj nie stoi kiedy ubieram kobiecą suknię. To jest dla mnie praca.[1]
– Zaza Napoli

Drag queen (ang. drag: ubranie kobiece zakładane przez mężczyznę lub ubranie męskie zakładane przez kobietę, queen – królowa), wyraz wykorzystywany w języku potocznym w celu określenia artystów płci męskiej, wykorzystujących postacie kobiece, przebierając się w kobiece ubrania. Drag queen wcale nie są wyłącznie gejami lub transseksualistami. Zakładając ubrania, które związane są z płcią kobiecą, drag queen często przesadne przedstawiają niektóre cechy w celu uzyskania groteskowego, dramatycznego lub satyrycznego efektu. Często termin drag queen omyłkowo utożsamiają z terminem transwestytyzm. Główna różnica pomiędzy drag queen a transwestytą:

  • drag queen przebiera się w celu bawienia publiczności,
  • transwestyta przebiera się w celu zadowolenia swoich potrzeb seksualnych.

W przypadku gdy w celu bawienia publiczności artystki płci żeńskiej zakładają męskie ubrania ich nazywają drag king.

Termin

Nigdy nie udawałem, że jestem kobietą. Ile widzieliście kobiet, noszących siedmiucentymetrowe obcasy, półtorametrowe peruki i obcisłe sukienki? Nie ubieram się jak kobieta, ubieram się jak drag queen!
RuPaul

Etymologia terminu drag (od ang. to drag – ciągnąć) jest bardzo sporna. Uważa się, że pierwszy raz to określenie zostało użyte w stosunku do transwestytów w XVIII wieku, ponieważ ich długie suknie ciągnęły się po ziemi. Wyraz drag queen zdobył popularność w pierwszej połowie XX wieku w brytyjskiej społeczności gejowskiej, przedstawiciele której często wykorzystywali różne potoczne wyrazy w rozmowach między sobą. Zgodnie z etymologią ludową, termin drag jest akronimem wyrazu „ubrany jak dziewczyna” (ang. dressed resembling a girl), wykorzystywanego do opisu transwestytów. Określenie queen (ang. królowa) często wiążą z tym, że w strojach i rekwizytach drag queen często wykorzystywały atrybuty charakterystyczne dla osób królewskich. Uważa się również, że określenie queen zostało utworzone od archaicznego wyrazu quean (ang. wszetecznica), którym określano kobiety i gejów który mieli przypadkowe kontakty seksualne.

W celu oznaczenia drag queen wykorzystuje się również termin travesti (ang. female impersonator). Uważa się, że aktualnie określenie to trochę się zestarzało, ponieważ niektórzy współcześni wykonawcy nie tylko nie próbują podszyć się pod kobietę, ale również świadomie podkreślają swoją przynależność do płci męskiej.[2]

Sporo drag queen, chcąc utożsamiać się z postacią, woli, żeby ich nazywano ona. Niektórzy wykonawcy proszą mówić do siebie on lub po imieniu postaci, którą przedstawiają. Rzadkim wyjątkiem jest drag queen RuPaul, która jakoś powiedziała: „Możesz do mnie mówić on. Możesz do mnie mówić ona. Możesz do mnie mówić Regis lub Kathie Lee. Jest mi wszystko jedno!”.[3]

Ponieważ wyraz drag queen jest związkiem frazeologicznym, to przeważnie nie tłumaczy się go na inne języki.

Imiona

RuPaul
Drag queen na Gay Pride (2008)

Istnieją cztery podstawowe rodzaje imion drag queen:

  1. Satyryczne imiona bazujące na grze słów: od niewinnego Miss Understood (od ang. misunderstood – niezrozumiany) do nie przyzwoitego – Miss Penny Tration (od ang. Penetration – penetracja);
  2. Ekstrawaganckie (z przepychem) imiona, najczęściej – zbitki słów, podkreślających grotesk jego posiadacza: Chi Chi LaRue;
  3. Żeński wariant męskiego imienia drag queen: RuPaul, Rikki Reeves, Betty Butterfield;
  4. Znane imię znanej postaci które jest powiązane z jej historią: Zaza Napoli.

Wizerunek

Istnieją cztery podstawowe wizerunki drag queen:

Królowa grotesku
Przedstawiciele tego żanru pokazują swoje przedstawienia „na pograniczu faulu”, eksperymentując z satyrą i przekleństwami. W tym gatunku pracują: Pandora Boxx, Divine, Miss Understood, Peaches Christ, Hedda Lettuce i Jolene Sugarbaker.
Królowa parodii
Przedstawiciele tego żanru często naśladują znane osobistości takie jak: Dolly Parton, Britney Spears, Cher, Bette Midler, Madonna, Gilla, Connie Francis, Donna Summer, Céline Dion, Diana Ross, Tina Turner, Shirley Bassey, Janet Jackson, Spice Girls, Lady Gaga i inni.
Królowa piękna
Niektóre drag queen wykorzystują postać kobiety w celu uczestniczenia w konkursach piękności. Większość z tych które wygrały te konkursy kontynuują swoją karierę w telewizji i różnego rodzaju show.
Królowa postmodernizmu
Przedstawiciele tego rodzaju żanru pokazują show, przeważnie performansie, z nieprzewidywanymi dla widza konsekwencjami. Na przykład Divine David (David Hoyle) kroił na scenie głowę świni i rzucał w publiczność kawałki surowego mięsa. Wizerunek ten był najbardziej popularny w 1970-tych latach. Postmodernistyczne drag queen najczęściej zamazują ramy płci i nie wiadomo do końca kto występuje przed tobą – mężczyzna czy kobieta. Najbardziej jaskrawym przedstawicielem tego żanru jest RuPaul.

Drag show

Eugeniusz Bodo jako Mae West, w filmie „Piętro wyżej”, 1937

Drag show, występ składający się z piosenek, monologów i parodii w którym udział bierze jeden- lub grupa artystów, w celu bawienia publiczności. Drag show ma zakres od amatorskich występów w barach do wyreżyserowanych przedstawień teatralnych. Wykonawcy występują w pełnym makijażu i w strojach. Drag queen często przewodniczą w Paradach Równości i różnych wydarzeniach, na przykład Południowa Dekadencja w Nowym Orleanie.[4]

Historia

Pierwszym na świecie utrwalonym na taśmie filmowej mężczyzną śpiewającym w stroju kobiety był Polak Eugeniusz Bodo śpiewający piosenkę „Sex appeal”.

Drag queen w Polsce

W Polsce drag queen zaprezentowano szerszej publiczności w programie „Mam Talent” w występie Żakliny.

Przypisy

  1. Заза Наполи Online!: Заза Наполи в передаче „История в деталях” (ros.). Youtube.com, 2009-01-04. [dostęp 2014-11-17].
  2. Sarria, José (ang.). glbtq.com. [dostęp 2014-11-14].
  3. RuPaul: Lettin' It All Hang Out: An Autobiography. Hyperion Books, 1995. 
  4. Southern Decadence Official Website (ang.). SouthernDecadence.net. [dostęp 2014-11-17].

Materiały Filmowe

Zobacz też

Drag king

Linki zewnętrzne